Zapraszamy w gościnne progi
Bieszczadzkiej Samotni

W pełni wyposażona kuchnia

Salon z kominkiem i TV

Łazienka z prysznicem

Łóżka małżeńskie w pokojach



Cały teren ogrodzony (parking)

Możliwość grillowania i rozpalenia ogniska

Urządzony plac zabaw dla dzieci

Łopienka

Unnamed Road ,38

Łopienka, to nieistniejąca wieś z połowy XVI wieku, położona u podnóży Łopiennika (1069m n.p.m) a właściwie pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania (894m n.p.m). Wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem w drewnianej wówczas cerkwi pw. Świętej Paraskiewii. Obecna - murowana cerkiew - datowana jest na I poł. XIXw.

Szczegółowe opisy historyczne samej wsi oraz cerkwi znajduja się pod linkami pod niniejszym tekstem.

Łopienka, podobnie jak wiele bieszczadzkich wsi, nie przetrwała II wojny, a ściślej tego, co po niej w Bieszczadach nastąpiło. Wieś została zniszczona, mieszkańcy w większości wysiedleni.

Ocalała - choć w opłakanym stanie - cerkiew wykonana z nieobrobionego ("dzikiego") kamienia - obecnie jest to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach. Uratowano również cudowną ikonę - została przeniesiona do kościoła (dawnej cerkwi) w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Kolejne lata, tylko pogłębiały ruinę łopieńskiej cerkwi. Do czasu, gdy obiektem, oraz doliną po dawnej wsi zainteresował się Olgierd Łotoczko, historyk sztuki i studencki działacz turystyczny. Zajął się on ochroną cerkwi, zabezpieczył ją przed dalszą dewastacją. Planował stworzyć w dolinie wioskę turystyczną - nie zdążył, pozostał w górach na zawsze.

Po śmierci Olgierda Łotoczki, cerkwią zajął się Zbigniew Kaszuba, za jego sprawą prace przy rekonstrukcji i remoncie cerkwi trwają do dziś i efekty są coraz bardziej widoczne. Obecnie cerkiew posiada nowy, blaszany dach, okna z witrażami oraz nowy, drewniany strop.

Jesienią roku 2000, do Łopienki powróciła cudowna ikona, która stanęła na zaimprowizowanym ołtarzu, jednak to co możemy oglądać obecnie, to kopia - oryginał pozostał w kościele w Polańczyku. Tuż obok cerkwi stoi odbudowana kaplica grobowa z XIXw.

Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających, nie wyznaczono godzin otwarcia, jak zazwyczaj w innych obiektach - jest otwarta cały czas. Wewnątrz duża, drewniana figura "Chrystusa bieszczadzkiego". Przy wejściu księga pamiątkowa, do której może się wpisać każdy odwiedzający cerkiew, na miejscu również możliwość zakupu cegiełek na dalszy remont obiektu.

10 minut drogi od cerkwi (tabliczki) znajduje się źródełko, słynące jako uzdrawiające, jego dostępność w dużej mierze zależy od aktualnego poziomu wód gruntowych.

W roku 2004 obiekt został otynkowany i pomalowany na biało, zrekonstruowano również dzwonnicę.
Niedaleko cerkwi znajduje się (15 minut) studencka baza namiotowa "Łopienka".

Na terenie Łopienki wyznakowano także ścieżkę przyrodniczo-kulturową "Dolina Łopienki". Charakterystyczne miejsca znajdujące się na trasie ścieżki to m.in. cerkiew, łąki - widok na tarasy dawnych pól, las (buczyna karpacka w reglu dolnym), Studencka baza namiotowa oraz wąwóz, wodospad na potoku i retorty. Ścieżka oznakowana jest kolorem niebieskim.

W roku 2013 w miejscu dawnej karczmy (przy drodze do Łopienki) powstała stylowa wiata turystyczna kryta gontem. Warto również rzucić okiem na bobrowe rozlewiska, które znajdują się przy drodze.

Droga do Łopienki jest dostępna dla zmotoryzowanych, warto jednak ten kawałek przejść pieszo. Przy szosie głównej powstał nowy parking, który jest bezpłatny. Od sezonu 2014 droga miała być czasowo zamknięta dla ruchu w okresie wakacyjnym, jednak ostatecznie nie zdecydowano się na takie działanie. Problemem jest fakt, iż droga jest dość wąska oraz kurz wzniecany przez samochody w okresach suchych.

Dojść do Łopienki, można w zasadzie z trzech kierunków:

z Dołżycy k.Cisnej, szlakiem czarnym na szczyt Łopiennika (ok. 1 h), następnie szlakiem prowadzącym do studenckiej bazy namiotowej w Łopience: ok. ¾ h,
Z Dołżycy drogą przez Buk, wzdłuż Solinki. Można dojechać samochodem do mostu nad Solinka, gdzie rozchodza się drogi: w prawo na Sine Wiry, a w lewo (za mostem) do Łopienki. Obok parking. Dojście ze wspomnianej drogi do Łopienki, malownicza dolinką wzdłuż potoku - ok. 30-45 minut (2,5km).
Ze szczytu Korbani lub z Tyskowej, przez Przełęcz Hyrcza, ok. 1½ h. Trasa nieoznakowana - trzeba posłużyć się mapą. Opis trasy w kierunku przeciwnym: Z Łopienki na Korbanię
Dolina po dawnej wsi Łopienka, oraz znajdująca się tu cerkiew, to dla wielu miejsce niemal kultowe, cudowne, miejsce mające swój "klimat" i urok - niepowtarzalne. Inni postrzegają je tylko jako kolejną, podobną do innych dolinkę, jakich w Bieszczadach wiele. Ocenę pozostawiamy bywalcom Łopienki, a tych, którzy tam jeszcze nie dotarli, gorąco do tego zachęcamy.

źródło: twojebieszczady.net

Każda chwila spędzona w przytulnym bieszczadzkim domu
pozwoli na oderwanie się od codzienności.

Galeria

  • Bieszczadzka Samotnia
  • Bieszczadzka Samotnia
  • Bieszczadzka Samotnia
Skontaktuj się z Nami!
Buk 12, 38-607 Cisna
tel.: +48 500 093 716
mail: bieszczadzka.samotnia@gmail.com

 

Copyright © 2016-2022 Bieszczadzka Samotnia. Projekt i wykonanie: HEDEA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.